V létě 1984 se jedny z největších rockový kapel vydaly na společné světové turné a všechny prodaly milióny desek… až na jednu. Takhle začíná parádní dokumentární film o jedné zapomenuté kanadské metalové legendě z 80. letech jménem Anvil (kovadlina), kterou založili dva chlapíci – Steve „Lips“ Kudlow a Robb Reiner a vydrželi to spolu táhnout přes 30 let. Režisér tohoto dokumentu, Sacha Gervasi (například scénář k Terminálu s Tomem Hanksem), začal natáčet v roce 2005 a dokument se poprvé objevil na známém Sundence Film Festivalu 2008, kde vyhrál cenu Cenu diváků. Následovali další ceny, další festivaly a skvělé kritiky, třeba i od takových veličin žánru jako je Michael Moore (Fahrenheit 9/11, Sicko a další.)
A jelikož jsem k tomuhle kousku dal dohromady i CZ titulky, můžete se na něj podívat i vy. Anvil, story of Anvil (Anvil, příběh Anvilu) je vážně mazaná podívaná. Gervasi, sám kdysi jejich největší anglický fanda, natočil něco, co jen tak někde neuvidíte. Dokument je v podstatě rozdělen na dvě části. První, kdy kapela vyrazí na světové turné s „úžasnou“ novou manažerkou a druhou, kdy se pokouší vydat nové album „This is thirteen“. První polovina je prošpikovanátragikomickými momenty. Příznačné pro tuhle kapelu jsou dvě scény: Anvilu ujede vlak a manažerka silně lámanou angličtinou vysvětluje, že jsou ve správný čas na správném místě, ale že si holt budou muset znovu koupit lísky. A pro našince je asi nejzajímavější kousek z Prahy, kam Anvil dorazí o 2 hodiny později, koncert sice odehrají, aniž by ale následně dostali zaplaceno (kurvy pražský 🙂 ) s vysvětlením, že přijeli pozdě. Na otázku proč je teda nechali hrát už promotér nenajde odpověď.
Druhá polovina, která popisuje peripetie s nahráním a vydáním alba. Tady dojde i na dojemnější chvíle v tom dobrém slova smyslu. Sám tohle nemám moc rád, ale tady je to prostě jiné, takové opravdové a přitom bez hraného patosu. Má to dokonce řekněme i takový menší happyend.
Z celého dokumentu a hlavních hrdinů přímo teče odhodlání znovu prorazit na světové pódia, vydat album a splnit si dávný sen o slávě. Je až neuvěřitelný, jak tahle atmosféra na vás z filmu dýchne a vy jen tiše sedíte, držíte Anvilu palce a ke konci si začnete podupávat na jejich největší pecku „Metal on metal“ aniž byste kdy metalu nebo hard rocku kdy věnovali byť i jedinou minutu.
Díky tomuto dokumentu se Anvil znovu dostali do podvědomí miliónu lidí a jestli by někomu měli líbat ruce, tak Sachovi Gervasimu za parádní zážitek, u kterého se nebude nudit! Doporučuju všema deseti! Metal se vám hnusí a Anvil jsou podle vás jen banda 50 letejch buranů s cvočkama na džísce? Tak počkejte až tohle dokoukáte! Metal on metal! (a všichni!) Metal on metal!
23:15 - 5. Lis , 2009
Právě jsem to dokoukal a musím uznat, že se jedná opravdu o nevídaný dokument, který jsem si opravdu užil. Nejvíc jsem se pobavil, když jim v Praze nezaplatili a raději je vyplatili prostřednictvím gulášku. Pražáci no……..ale nakonec přece jen povolili a zaplatili 200 éček. 5/5
22:16 - 6. Lis , 2009
opravuju 100 EUR… Teď by na ně asi neměli 🙂
0:51 - 11. Led , 2010
Díky za překlad Story, fakt super. Poslouchám je 30 let!
18:25 - 25. Kvě , 2011
Děkuji za titulky ! Opravdu dobrý dokument.
21:58 - 6. Dub , 2013
Také díky za titulky. Neví někdo v jakém pražském klubu se tato typicky česká vychcávka udála?
20:25 - 16. Pro , 2014
Ono to s tím nezaplacením je trochu jinak… Oni ti zlí Pražáci totiž zaplatili 600 EUR z domluvených 800… Polovinu dostali předem a po tom, co přijeli pozdě – v né zrovna schopném stavu, bez nástrojů, hráli po překročení policejní hodiny,… Tak se majitel s managerkou domluvili, že prostě z toho zbytku dostanou jen půlku, když takhle porušili svoji vlastní smlouvu… Co následovalo za divadlo už je v dokumentu. A ještě bych zmínil, že pánové s kamerami dorazili do klubu s několikahodinovým předstihem… 😉
17:24 - 18. Pro , 2014
Díkec za info! Odkud to víš? Škoda, že majitel tam jen tak (co si pamatuju) dělal nezájem, když na něj naběhl.