Včera jsem dokončil další menší projekt. Web k seriálu Childrens Hospital pro kámoše xxENDxxe. Pokud nevíte o co jde (a jakože určitě nevíte), stačí kliknout na banner a podívat se do sekce „O seriálu“. Jako obvykle jsem použil redakční systém WordPress a jako obvykle jsem jsem web udělal v podstatě podle šablony, jakou se vyznačují skoro všechny ty webíky o seriálech (podobné/stejné sekce, rozložení menu). Trvalo přes 8 hodin (protože jsem lampión). Tentokrát vám ale v článku ukážu, co všechno bylo potřeba změnit na původní šabloně…
Rovnou vám tedy ukážu, jak vypadá původní šablona (klikem zvětšíte):
A takhle dopadl výsledek:
Header a pozadí není z mojí hlavy (škoda, obzvlášť to pozadí je prostě parádní). Vzal jsem to z originálním webu seriálu. Nicméně nestačilo jenom prdnout obrázek ať se sám naklonuje, protože tělo webu je vytvořeno proužkem, který se skládá po sobě dolů. Když se podíváte na pravou stranu, uvidíte, že je tam jakýsi „dvojproužek“ – to už mi nějak nevyšlo a to jsem se s tím dělal snad pixel po pixelu aby to sedělo. I s navigační menu lištou jsem musel trochu operovat, ale povedlo se.
Hlavní vlastní změnou je tedy tato lišta. Původní návrh počítá s jinými tlačítky. A co se muselo změnit dál, aniž by to bylo moc vidět?
Změna barvy fontu, posunout hledání, změnit velikost headeru, změnil jsem i šířku sidebaru, vymazat zobrazení názvu blogu v headeru (to je standard), předělání informací u článku (vyhozeno zbytečné odkazy na kategorie) a hlavně bublina s komentáři předělána na místo nad článek (dole byla špatně vidět) a přetočení vodorovně, aby šipečka ukazovala do článku.
Po tom následuje obligátní „počeštění“. Jde o komentáře a všechny další popisky, které jsou v angličtině. Nejhorší práce byla s komentáři celkově. Ve WordPressu se řeší guestbook (návštěvní kniha) většinou tak, že se udělá stránka, na kterou lze přidávat komentáře a jednoduše se pojmenuje „Vzkazy“ nebo jak chcete. Jsou i pluginy, ale je jich jenom pár a nedělá se mi s nimi dobře – nedaří se mi je upravit podle mého. Ve WP existuje nastavení, kdy si zvolíte po kolika komentářích se stránka rozdělí a jestli mají být nejnovější komentáře na prvním místě (což je pro guestbook to nejdůležitější). Bohužel u některých šablon (tento případ) toto nastavení u komentářů nefunguje, protože používají jiné instrukce. Musel jsem vzít kód z jiné šablony a implementovat ho do stávající.
Ne všechny funkce ve WP jsou pro uživatele nejlepší a proto je nahrazuji některými pluginy. Jde třeba o stránkování – ve WP si nastavíte, po kolika článcích se vám má rozdělit stránka. Bohužel se objeví pouze nebápadná větička „Starší příspěvky“ nebo „Novější příspěvky“. To se většině uživatelů nejeví optimální a proto využívám jeden z nejpopulárnějších pluginů WP-pagenavi, který je výborně nastavitelný (nastavíte češtinu i vzhled) a hned se dostanete k prvnímu i poslednímu článku raz dva.
Od stejného autora jsem využil i WP-DownloadManager pro sekci „titulky“. Soubory se lehce uploadují přímo přes webové rozhraní a ukazuje to počet stáhnutí. Vše skvěle a maximálně nastavitelné.
Teď už jenom přidělat obrázky do článku s novinkami a titulky + guestbook proužek, banner 88×31 a je to. To už začíná být taky moje jakási obligátní věc. Ostatní věci v pravém menu jsou již záležitostí nastavení ve WP. Není toho tolik jak by se mohlo zdát, ale kus v práce v tom je a to se jedná pouze o úplně všední webík. Když si vzpomenu třeba na VideaČesky, to byla jiná káva.